Vücut Tipleri

Üç farklı vücut tipi vardır. Bunlar; ektomorf, endomorf, mesomorf şeklinde isimlendirilirler. Her birinin, kendi tipik özellikleri vardır. Daha sonra egzersiz ve beslenme alışkanlıklarınızı zindelik hedeflerinize uyacak şekilde vücut tipinize çekidüzen verebilirsiniz.

1.Ektomorf Vücut Tipi

Eğer ektomorf vücut tipiniz varsa, o zaman yağ kadar kas kazanmanın da zor olduğunu göreceksiniz. Buna yardımcı olmak için, yalıtılmış hareketlerin aksine bileşik hareketlere odaklanmayı deneyin. Bunun nedeni her egzersizde daha fazla kas grubu kullanmanızdır. Örneğin, bench press, omuzlarınızı ve dirseğinizi kullanarak göğsünüzdeki kasları, omuzları ve trisepsleri geliştirir.


Ektomorf vücut tipi olanlar, endomorf ve mezomorftan daha fazla karbonhidrat yiyerek gelişimlerini destekleyebilirler. Ancak bu, ne istenirse yenilebileceği anlamına gelmez. Söylendiği gibi, sizi daha uzun süre daha iyi hissetmenizi sağlayacak karmaşık karbonhidratlara bağlı kalmak en iyisidir. Ayrıca proteinlerin büyümelerine yardımcı olmak için kaslarınızın gelişmesine de bu karbonhidratlar yardımcı olacaktır.

2.Endomorf Vücut Tipi

Vücudun yağ kaybına yol açmasına izin vermemek için, endomorfların aralıklı antrenmanlara odaklanarak yoğun aerobik egzersizlerini arttırmaları gerekir. Sonuçları görmek için vücutlarını eğitmeli ve yalnızca bir alana odaklanmamalılar. Metabolizmalarını daha da arttırmak için endomorflar kas geliştirme ve ağırlık çalışma üzerine yoğunlaşmalılar. Bu sayede, egzersiz bittikten saatler sonra bile metabolizmanız aynı hızda çalışabilir.


Endomorfların diğerlerinden daha katı bir beslenme planına sahip olmaları gerekir. Ektomorflardan farklı olarak, endomorf vücut tipinde olanlar daha az karbonhidrat yemeli ve daha yüksek protein almalıdır. Beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlardan kaçınmalıdırlar.
Stres seviyeleri, endomorfların yağ tutmasına neden olabilir. Buna yardımcı olmak için, vücudunuzun uygun şekilde iyileşmesi adına fazla egzersiz yapmaktan kaçınmaları gerekir. Ayrıca, güzellik uykusu olarak adlandırılan öğle uykusu bu vücut tipinde olan kişilere iyi gelecektir.

3.Mesomorf Vücut Tipi

Ektomorf ve endomorf arasında kalan vücut çeşidir mesomorf vücut tipidir. Mezomorfler kas yapmayı ve yağ kaybetmeyi ektomorflardan ve endomorflardan daha kolay başarır. Bu nedenle mesomorf vücut tipi sonuç almak için ağırlıklar üzerinde çalışma zorunda kalmaz. Orta derecede egzersiz planları hem zayıflama hem de kas yapma konusunda yeterli olacaktır.


Bununla birlikte, bazı aerobik egzersizlerinin yapılması da önerilir, çünkü mezomorflar daha kolay yağ kaybedebildikleri için, bunların tamamen bağışıklık kazanmaları gerekir. Aerobik egzersiz ile kalp atışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Bir mesomorf vücut tipine sahipseniz, yemek yeme planınız eşit miktarda protein ve yağ içermeli, kalan miktar ise orta miktarda karbonhidrat içermelidir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir