Protein Tozu Nedir ?

Protein tozu sporla ilgilenen insanların gündelik protein ihtiyaçlarını hızlıca karşılanmasını sağlamakta olan bir gıda takviyesi çeşididir. Protein tozları kolayca kullanılabilmesi ve kasların gelişiminde hızlıca destekte bulundukları için spor yapanların çok sık tercih ettikleri bir takviyedir. Bunun nedeni protein tozu kullanımının kas oluşumuyla orantılı olmasıdır.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu neye yaramaktadır? İnsandaki vücuttaki temel yapı taşı protein olmaktadır. Hücrelerin devamlı yenilenmesi ve gelişmesi sürmektedir. Bundan ötürü devamlı olarak bu çeşit besine ihtiyacımız vardır. Spor yapanların kas gelişiminde daha çok protein ihtiyaçları bulunmaktadır. Çünkü sporda çalışmakta olan kaslar yırtılmaktadır ve onarımları protein yardımıyla olmaktadır. Bundan ötürü spor yapanların kas gelişimlerinde protein alımı yapmaları gereklidir.


Spor yapılması sürecinde proteine ihtiyacın artması nedeniyle beslenmede de özenli olunması şarttır. Fakat insanların beslenmede özenli olmaları gündelik hayatlarında çok da mümkün olamamaktadır. Burada devrede protein tozu görev yapmaktadır. Pratik olan hazırlanmaları nedeniyle kişiler spor ile beraber sağlıklı bir şekilde beslenirler. Böylelikle ihtiyaç duyulan protein zaman kaybı yaşanmadan hızlıca vücuda girebilmektedir.

Protein Tozu Çeşitleri

Protein tozlarından en çok tüketileni 5 ayrı çeşittedir.
-Whey proteini
-Kazein Proteini
-Soya Proteini
-Yumurta proteini
-Et proteini

Whey Proteini

Bu çeşit protein çok tercih edilir. En büyük nedeni ise kana karışma hızının yüksek olmasıdır. En hızlı etki eden protein türü budur. Hızıyla bu protein egzersizin ardından kaslarda proteine ihtiyacı en hızlı şekilde karşılamaktadır. Sütün içerdiği protein miktarı yüzde 20’dir.

Kazein Proteini

Sütün yaklaşık yüzde 80’i kazein proteinidir. Bu da whey proteini gibi kalitesi yüksek olan bir proteindir. Kazeinin en önemli özelliği yavaşça sindirime uğramasıdır. Bu şekilde kasların daha uzunca bir zaman protein desteğini sağlar.

Soya Proteini

Bu çeşit protein soya fasulyesinden elde edilir. Bitki olmasına rağmen soya tüm amino asit çeşitlerini içermektedir. Bu çeşit protein laktoz içermemesi nedeniyle süt alerjisi olanları için idealdir. Soya proteini spor öncesinde veya sonrasında kullanılabilmektedir.

Yumurta Proteini

Yumurta proteinin özelliği yumurtanın beyaz bölgesinden alınmasıdır. En kaliteli proteinler arasındadır. Yumurta sarısı vitamin ve yağları içerir. Beyazı ise çoğunlukla protein içermektedir. Temel amino asitlerin çoğunu içermektedir.

Et proteini

Et proteini ise hayvanlardan elde edilmektedir. Et protein tozu kırmızı et içerisinde bulunan proteinlerin bazı işlemler yapılmasıyla oluşmakta olan tozdur. Kırmızı etin en yüksek oranla proteini içermekte olan protein kaynağı olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir