Yaza Kadar Nasıl En Hızlı Şekilde Kilo Verebilirim?

Kış mevsiminde daha çok ortaya çıkan hareketsiz yaşam, vücuttaki metabolik olayları yavaşlatırken kişilerin tükettikleri pek çok besini de fazla kilo olarak vücuda depolamaktadır. Yaz aylarına gelmeden önce pek çok kişi bu fazla kilolarından kurtulmak, süreci en verimli şekilde geçirerek kısa sürede kilo vermek ve daha sıkı bir görünüm elde etmek istemektedir.

Bahar aylarında sağlıklı bir şekilde kilo verilebilmesi için kişilerin fazla olan kilolarından ne kadarını vermek istediklerine dair bir hedef belirlemeleri gerekmektedir. Bu hedef doğrultusunda beslenme şekillerini değiştirirken daha çok spor faaliyetlerine yönelmeleri gerekmektedir. Çünkü vücuttan verilen yağlar sonucunda deride sarkma problemleri yaşanmaktadır. Kilo verilirken sıkılaşmak da vücudun duruşu bakımından son derece önemlidir.

Kilo verme konusunda diyetin veya dengeli beslenmenin büyük rolü olsa sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için kilit rol spor aktiviteleridir. Farklı branşlarda yapılabilen bu aktiviteler, vücudun kaslarının en doğru şekilde çalışmasını sağlarken, farklı kas gruplarına yönelik antrenman çeşitleri sayesinde de kalori yakımını hızlandırmaktadır.


Hızlı Kilo Verebilmek İçin Hangi Spor Dalı Tercih Edilmelidir?

Her insanın bünyesi, yetenekleri ve kilo problemi kendine özgü olmakla birlikte, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin hangi egzersiz programına yönelebileceklerine kendilerinin karar vermeleri gerekmektedir. Örneğin koşma ve zıplama gibi ağır tempo sporlarda zorlanan kişiler, esneme hareketlerinin daha çok ön plana çıktığı ve daha hafif bir tempoya sahip olan yogayı tercih etmeleri gerekirken, hareketli, yorucu ve yüksek tempo sporlardan hoşlanan kişiler tenis, basketbol veya voleybol gibi sporlarla ilgilenebilir.

Ancak günümüzde tüm dünyayı etkileyen Covid – 19 salgını nedeniyle spor salonları çoğu zaman kapalı kalmaktadır. Bu yüzden karantinada kilo verme kişilerin kendi başlarına yapmaları gereken bir aktivite konumuna ulaşmıştır. Bu süreçte en çok tercih edilen program fitness olmaktadır.

Fitness; sağlıklı yaşam, zinde ve formda olma anlamlarında kullanılmakla birlikte aslında spor dalları arasında yer almamaktadır. Kas dayanıklılığı, esneklik, denge, hız ve vücut kompozisyonu gibi temel alanlarda vücudu güçlendiren bu program daha çok gündelik hayata yöneliktir. Vücuttaki kas kütlesini geliştirmek üzerine değil var olan kasları güçlendirirken gün içerisinde zinde kalmaya yöneliktir. 

Özellikle karantinada kilo verme konusunda pek çok kişiye fayda sağlayan bu program, çok fazla ekipman, malzeme ve donanım gerektirmemesi bakımından da gün içerisindeki herhangi bir zaman diliminde yapılmaya olanak sağlamaktadır.

Spor Yaparak Kilo Vermenin Tüyoları

• Spor yaparak kilo verebilmek için vücudun belli kas grupları üzerinde değil tüm kasların beraber çalıştırılması son derece önemlidir. Böylelikle vücutta kalori yakımı artarken yağ yakımı da bir o kadar hızlanmaktadır.

• Spor yapmaya başlar başlamaz herhangi bir zayıflama beklenmemelidir. Çünkü vücut alışılmış temposunun aksine yeni bir tempoya ayak uydurabilmek ve sporun vücuda getirdiği stresi kontrol etmek amacıyla ilk dönemlerde bir kilo kaybı yaşanmasının önüne geçmektedir.

• İlk kez spora başlayacaklar için ilk birkaç hafta düzenli yürüyüş son derece önemlidir. Bu süreçte kaslar yavaş yavaş açılmaya ve esnemeye başlamaktadır. Aniden yapılan ağır sporlar kasları oldukça fazla yorarak bir dahaki spor seansına büyük ağrılar meydana getirebilmektedir. Dolayısıyla ani bir spora başlanmadan önce en az 1 hafta düzenli yürüyüş yapılması hem sürecin daha kontrollü ilerlemesini sağlarken hem de kişiler üzerinde oluşturduğu motivasyon ile sürecin başarılı bir şekilde devam etmesine olanak sağlamaktadır.

• Egzersiz yapmak vücuda alışılmışın dışında fazla kalori yaktırması nedeniyle daha çok yemek yeme eğilimi oluşmasına neden olmaktadır. Burada önemli olan nokta ise egzersizlerin yemeklerden önce yapılması gerektiğidir. Çünkü vücut spordan sonra belli bir yorgunluk haline girerken iştahta önemli ölçüde azalma yaşanmaktadır. Egzersiz yaparken düşük kalorili besinlerin tüketiminin önemi de burada açığa çıkmaktadır.

• Sporla kilo vermede bir diğer önemli husus ise planlı ve programlı bir etkinlik takviminin düzenlenmesidir. Haftanın 3 ile 4 günü spor yapmak sağlıklı kilo vermekonusunda oldukça önemlidir. Spor yapmak kasları büyük ölçüde yorar. Kasların dinlenmesi, kendilerini onarması ve yeniden güçlenmesi için haftanın en az 3 günü dinlenmek son derece önemlidir. 

• Egzersizlere başlamadan önce en az 10 – 15 dakika ısınma hareketlerinin yapılarak kasların uyandırılması gerekmektedir. Böylelikle spor yaparken kasların daha az yorulması sağlandığı gibi kas kaynaklı sakatlıklarında önemli ölçüde önüne geçilmiş olmaktadır.

Kilo Vermek İsteyenlere Egzersiz Önerileri

Beslenme listelerinin oluşturulmasının yanında yaza kadar kilo vermek için farklı egzersiz hareketleri ile de desteklenmektedir. Basit hareketler ile başlanarak zaman içerisinde arttırılacak tempo ile de hedeflenen kiloya ulaşmak planlanan süre içerisinde ulaşılabilmesine imkan sağlamaktadır. Bu egzersizler ise;

• Inverted V Pipe yani bir mat üzerinde karın bölgesinde yanması hedeflenen yağlar yakılmaktadır. Matın üzerine düz üstü bir şekilde uzanarak ayak parmaklarınızın ucu ile ellerinizi yerleştirerek bacaklarınıza doğru ellerinize çekmelisiniz. 30 saniyede bir olacak şekilde hareketleri tekrarlayın.

• Karın kaslarının verimli bir şekilde çalışılabilmesi için en temel hareketlerden biri olan crunch hareketi ile de üst bedeninizi çalıştırabilirsiniz. Bunun için matın üzerine sırt üstü yattıktan sonra dizleri hafifçe büktükten sonra ise kollarınızı başınızın arkasına doğru yerleştirin. Bu pozisyonu koruyarak gövdenizi nefes alma ve vermelere de dikkat ederek yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirebilirsiniz. İlk defa başlayanlar için ise 10’ar tane olacak şekilde ve 2 set olarak başlanması idealdir.

 • Egzersizler içerisinde son dönemlerde de ise squat sıkı bir kalçaya sahip olmak isteyenler için temel bir harekettir. En önemli nokta ise vücut dayanıklılığı olmaktadır. Onar kere ve üç set olacak şekilde başlangıç olarak başlayabilirsiniz. Kilo verme egzersizlerinin içerisinde çok tercih edilmesinin nedeni ise etkisinin diğer yöntemlere göre daha hızlı olmasıdır.

• Bu hareketlerin dışında ise köprü hareketi ile de aynı anda karın, bacak ve kalça kaslarınızı aynı anda çalıştırılabilirsiniz. Plank, şınav, bisiklet, ip atlama da bu süreçte yardımcı olacaktır.

Egzersizler için bir plan oluşturmadan önce sevdiğiniz ya da sizin için yapması daha kolay olanlar ile başlayabilirsiniz. Vücut bir süre sonra alışmaktadır ve ilk başta yavaş olan kilo verme süreci yavaş yavaş hızlanmaktadır. Mutlaka da beslenme alışkanlıkları ile de desteklenmelidir.

Sağlık ve Zayıflama

Zayıflama sürecinde tercih edilen besinlerin yeri çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

• Günlük protein ihtiyacı karşılanacak şekilde öğünlere dikkat edilmelidir.

• Dengeli bir beslenme programı vücudunuzun ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir.

• Kilo vermek isterken günlük enerji ihtiyacının karşılanmaması ise de sorunlara neden olmaktadır.

• Öğünlerde daha az olacak şekilde ama sık sık beslenerek belirli ölçülerde olması koşulu ile daha iyidir.

• Karbohidratları beslenme programından çıkarmak ise yapılan en büyük yanlıştır. Metabolizma incelendiği zaman temel enerji kaynağı olan bu karbohidratlara da her öğünde yer verilmesi özen gösterilmelidir.

• Ara öğünlerde ise detoks içecekleri ile de sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecini de hızlandırabilirsiniz.

• Egzersiz planlarınızı da beslenme ile paralel olarak şekilde yürütülmesi ile de yaza kadar hayalinizdeki kiloya ulaşılabilmesi mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir