Sporun Faydaları

               Spor bilimleri ile uğraşanların yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duydukları bilinen bir gerçektir. Birçok insandan daha fazla yemek yerler daha fazla vitamin, protein ve karbonhidrata ihtiyaç duyarlar. Peki, bu kadar enerjiyi aldıkları halde bu enerji nereye gitmektedir?

            Günlük hayatımızı idame ettirecek kadar yemek fikri herkes tarafından kabul görmüş olmakla birlikte bu ayarı tutturmak herkes için aynı oranda kolay olmayabilir. Beyin doyma sinyalini en son algılayan organdır. Bu durumda yapılabilecek iki şey vardır: Ya sofradan aç kalkılacak ya da fazla yenenler bir şekilde vücuttan atılacak. Sofradan aç kalkan insan nadirdir hatta genelde çok doymuşum diyerek kalkılır. Bu durumda fazladan alınanın vücuttan atılması için gereken yapılmalıdır.

            Spor bilimleri bu noktada devreye girer. Sporun faydaları sayılacak olursa birçoğunun unutulacağı ve yaşanarak görüleceği bilinmelidir. Temel faydalarını ise üçe ayırabiliriz: Zihinsel, bedensel ve yaşamsal. 

            Zihinsel faydalar arasında en hızlı bir şekilde hissedileni stres ve depresyon belirtilerinin azalması, mutluluk hissiyatının ise artış göstermesidir. Bedensel olarak kan akışının hızlanması, nefes alışverişinin düzelmesi, kolesterol oranının düşmesi ilk olarak hissedilecek faydalardır. Yaşamsal faydası ise bugün ve gelecek için daha sağlam bir beden bırakmaktır. Genç yaşta spor yapanlar insanların yaşlılıklarının daha rahat geçtiği unutulmamalıdır. 

            Bedenimizde tıpkı bizim seçimlerimizde yaptığımız gibi taze oksijene ihtiyaç duymaktadır. Kan akışının düzensizliği ve damar sorunları sayesinde dolaşımdaki oksijen miktarı azalmakta ve bedenimiz kendini yorgun hissetmektedir. Yapılan spor ile kan dolaşımı hızlanarak tıkalı damarları bir pompa misali açmakta ve organlarımıza taze oksijeni daha hızlı bir şekilde yetiştirebilmektedir. Bu durum tüm vücudumuzun zinde olmasını sağlamaktadır. İleride oluşabilecek kalp damar rahatsızlıkları çözüme kavuşmakta, eklem rahatsızlıklarının oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

            Sporun faydaları arasında kendimizle baş başa olmayı saymazsak eksik kalmış oluruz. Hiç kimsenin bizi rahatsız edemeyeceği, düşüncelerimize müdahale edemeyeceği, engellenemeyeceğimiz zamanlar spor yaptığımız zamanlardır. Birçok kişi spor yaparken düşünmenin ve karar vermenin daha kolay olduğunu belirtmektedir. 

            Bedensel, zihinsel ve yaşamsal faydaları ile spor bilimleri daima yanımızda olacaktır. Önemli olan bu bilime kendimize uygun bir şekilde kullanabilmektir. 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir