Kas Ağrıları

İnsan vücudunda kaslar üç sınıfa ayrılır. Nasıl çalıştıklarına, hangi bölgede olduklarına ve nasıl özelliklere sahip olduklarına göre sınıflandırılırlar. Bunlar; çizgili kas, düz kas ve kalp kası şeklindedir. Spor yapan ya da yapmayan her insan yaşamında illaki kas ağrılarından biraz da olsa çekmiştir. Bu kaslar çeşitli nedenlerden dolayı zarar görür ve ağrılara sebep olabilir. Özellikle spor yapan insanlarda görülen bu kas ağrılarına çare bulmak şart! Bazen çok zorlayıcıdır. Hatta spordan bile uzak kalınmasına neden olur. Eğer kas ağrıları için bir şey yapılmaz ise ileriki seviyelerde kasların kullanılabilmesi bile zorlaşır.Bu kadar ciddi sonuçlara sebep olabilecek kas ağrıları için elbette yapılabilecek şeyler var. 

Tıptaki adı miyalaji olan kas ağrıları aşırı ve kası yoran beden hareketleri sonucunda oluşur. Yanlış yapılan spor hareketleri, kası çok fazla yormak, yeteri kadar dinlenmemek, bilinçsiz yapılan hareketler ya da uzun süre sonra spora geri dönülmesinden dolayı kas ağrıları gerçekleşir. Bunun dışında mental olarak sağlıklı olamamak mesela aşırı stresli bir yaşam, kalıtsal hastalıklar, psikolojik bozuklar da yine kas ağrılarına neden olur. Kas ağrılarının bir diğer nedeni de beslenme! Doğru şekilde beslenmemek, dengesiz bir beslenmek ya da yetersiz beslenmek de kas ağrılarının oluşumuna neden olur. Ayrıca mineral ve vitamin eksikliği de kasların ağrımasının bir diğer nedenidir. 

Kas Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Kas ağrılarından kurtulmak için spordan sonra vücudumuzu, özellikle de ağrı olan bölgeyi dinlendirmek önemli. Soğuk ve sıcak kompres yapmak ağrı olan bölgenin şiddetini azaltır. Buz uygulamak kasın içindeki iltihabı iyileştirir. Bunun dışında magnezyum kas ağrılarının oluşmaması için önemli bir takviyedir. Magnezyum, vücuttaki kan akışını sağlarken kas sistemini de düzenler. Özellikle kas ağrısı çeken ve vücuduna kramp giren kişilerin magnezyum takviyesi alması gerekir. Spordan önce ve sonrasında esne hareketleri yapmak vücut ve kaslar için çok değerlidir. Kasların ısınmasını ve esnemesini sağlayarak sakatlıkların oluşumunu engeller. Spor sonrasında vücutta laktik asit birikir ve bu laktik asidin azalması, dağılması için bol su önemlidir. Ayrıca soda gibi mineralli sular da içmek laktik asit birikimine iyi gelir ve ağrıların oluşmasını engeller. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir