Yağlar Kasa Dönüştürülebilir Mi?

Fitness ile uğraşan herkes en az bir kere bunu duymuştur; yağları kasa dönüştürmek ya da artık sporla uğraşmayı bırakan insanların zamanla kaslarının yağa dönüşebileceği düşüncesi. Bu düşünce insan vücudunun anatomik yapısı hakkında çok fazla bilgisi olmayan insanların ortaya çıkarttığı bir efsaneden ibarettir.

Hızlı büyüyen fitness ve vücut geliştirme sektöründemaalesef insanlar araştırmaktan çok etrafından duyduklarına sorgulamadan inanmayı tercih ediyor. Bu alanda bilinçlenmeyen insanlar genellikle yanlış yollar izleyip istediği sonuca bir türlü ulaşamıyor. Aslında bu efsanenin ortaya çıkmasının bir başka sebebi fitness endüstrisinin, sağlıklı yaşam dergilerinin insanları çekmek için kullandığı çarpıcı sloganlar bulma arayışından kaynaklanıyor. Örneğin İnsanların ilgilerini çekmek için ‘’ yağlarınızı kasa dönüştürmenin yolları ’’ gibi sloganların yanlış yorumlanması sonucu bu tarz fitness efsaneleri oluşmaya başlıyor. Her fitness dergisinin kullandığı bu sloganlar insanlara aslında gerçek olmayan vaatler sunmuş oluyor. Maalesef yağlar kasa dönüştürülemez.

Yağ dokusu ve kas dokusu birbirinden çok farklıdır. Kas dokusu kendi içinde çeşitlilik gösteren bir yapıya sahiptir. Bu doku vücudumuzda en çok enerjiye ihtiyaç duyan, kasılabilen ünitelerdir. İstemli olarak kasılmasını sağlayabildiğimiz, tendonlara ve kemiklere bağlı olarak biz hareket ettiğimizde çalışan, iskelet kası olarak da bilinen bu kaslara çizgili kaslar denir. İç organlarımızın görevini yerine getirmek için kullanılan, çeşitli durumlarda istemsiz olarak kasılan kaslarımıza ise düz ya da istemsiz kasılan kaslar denir. Bir de yalnızca kalpte bulunan kardiyak kaslar vardır.

Kardiyak kaslar çizgili kas yapısında olmasına rağmen istemsiz olarak kasılır. Yağ dokuları ise vücudumuzdaki fazla enerjiyi depolayan dokulardır. Kas dokusunun aksine enerjiye ihtiyaç duymayan, hareketsiz bir yapısı vardır. Derinin altında ve iç organların çevresinde bulunur. Vücudumuzda yağ dokusunun artması bu dokunun bulunduğu konum gereği iç organlarımıza, vücudumuza zarar verebilir.
Kas ve yağ dokularının hem vücudumuzdaki görevinin hem de özelliklerinin birbirinden farklı olduğunu öğrendik. İkisi tamamen farklı vücut hücreleridir ve asla birbirlerine dönüştürülemezler! Kaslarımızda gelişim, yaptığımız düzenli egzersizler sonucu gerçekleşir. Hareket ettiğimizde yağ dokularının içindeki enerji kullanırlar. Yağ dokusunun azalması için yeterli miktarda enerji harcamamız gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir