Hormonlar ve Fitness

Hayatımızı kaliteli bir şekilde devam ettirebilmemiz için sağlıklı bir vücuda sahip olmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sağlıklı bir vücut için düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek şarttır. Bunun yanında hormonlarımızım yeterli çalışıyor olması gerekir. Hormonlar hayatımızın her döneminde ruh sağlımıza ve fizyolojimize doğrudan etki eder. Vücudumuzun gelişimi için önemli rol oynayan bazı hormonlarımızı ve bu hormonların işleyişini bilmemizde fayda var. 

Testosterone chemical structure formula

Fitness ile ilgileniyorsak bilgi sahibi olmamız gereken hormonlar büyüme hormonu, testosteron, kortizol ve insülin hormonlarıdır. Büyüme hormonu, adından da anlaşılabileceği gibi vücutta bulunan tüm hücrelerin büyümesinden sorumludur. Ergenlik döneminde en yüksek seviyelerde salgılanan büyüme hormonu kemiklerin, kasların gelişmesinde, boyun uzamasında, vücutta proteinin sentezlenmesinde büyük rol oynar. Büyüme hormonun salgılanması yağ dokularına doğrudan etki eder. Aerobik hareket seviyemizin arttığı antrenmanlarda büyüme hormonu giderek artış gösterir. Büyüme hormonu seviyesi arttıkça yağ yakmakta etkili olan enzimlerin sentezi de artar.

Erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron hormonu, kas gelişiminde en çok üzerinde durulan hormondur. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla bulunmaktadır. Testosteron hormonu seviyesi yüksek olan bireyler iş hayatı, cinsel yaşam ve spor gibi alanlarda daha başarılı olurlar. Kadınlarda bu hormon erkeklerden daha az miktarda salgılandığı için kadınlar ağırlık çalışsalar bile bu çalışmalardan asla erkeklerin aldığı sonucu alamazlar. Bu hormonun fitness için önemini buradan da anlayabiliriz. Kortizol hormonu birçok insan tarafından az bilinen ama görevleri hayatı önem taşıyan bir hormondur. Vücuda yüklenen fiziksel ve zihinsel stres sonuncunda salgılanmaya başlar. Böbrek üstü bezlerinde salgılanan bu hormon vücuttaki stres seviyesini azaltmakta rol oynamanın yanı sıra besinlerin parçalanmasında da görev alır. Vücudun gelişimi için antrenman kadar dinlemenin ve stressiz bir yaşam sürmenin önemi çok büyüktür.

Son olarak insülin hormonundan bahsedecek olursak, pankreasta salgılanan bir hormondur. İnsülin hormonu kandaki şekeri hücrenin içine alarak enerji olarak kullanılmasın sağlar. Aynı zamanda kan şekerini indirip, kan şekerini düzenler. Vücutta yeterli enerji varsa kan şekerini sonradan kullanmak üzere karaciğerde depolar. Kısacası insülin günlük yaşantımızda ihtiyacımız olan enerjiyi oluşturmakta görev alır. Hormonların sağlıklı bir şekilde çalışması için yediğimiz besinlere dikkat etmemiz ve kendimize uygun antrenman programlarını takip etmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir