Core Bölgesinin Önemi

Core bölgesi yani merkezi bölge, adından da anlaşılacağı gibi vücudumuzun merkezinde bulunan karın, sırt, bel, boyun ve omurgayı çevreleyen birçok kasımızdan oluşan bölgenin adıdır. Fitness, vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenen birçok insanın çok da önem vermediği ama aslında hayati önem taşıyan bu kas grubumuz hakkında biraz daha bilgi edinmekte fayda var. Core bölgesi gövdemizi ve bütün omurgamızı çevreleyen kasların tümüdür. Hepimizin iş hayatında ya da sosyal yaşantısında sürekli tekrarladığı vücut duruş hataları vardır. Bu durum zamanla postürel bozukluklara sebep olabilir. Düzgün bir postür ve sağlıklı bir omurga sistemine sahip olmak istiyorsak core bölgemizi dengeli bir şekilde güçlendirmeliyiz. Güçlü bir core bölgesine sahip olmak ilerde yaşayabileceğimiz omurga sakatlık risklerini minimuma indirmek demektir. 

Vücut geliştirme, fitness ya da herhangi bir spor dalı ile uğraşan sporcular genelde bu bölgenin öneminin farkında olmaz ve diğer kas gruplarına odaklanmayı tercih eder. Diğer kas gruplarına odaklanıp core bölgesini dengeli bir şekilde çalıştırmayan sporcularda zamanla omurga bölgesinde bir takım sorunlar oluşur. Gelişen diğer kaslar güçlenirken zayıf kalan core kasları omurgaya binen baskıları tolere edememeye başlar. Bunun sonucunda bel bölgesinde ciddi sakatlanmalar ve kas spazmları ortaya çıkar. Atletik performansımız ne kadar yüksek olursa olsun merkez bölgemizin de güçlü olması gerekir. Eğer merkez bölgemiz güçlü değilse ilerleyen spor hayatımızda sorun yaşamamız kaçınılmazdır. Önemli olan tüm kaslarımızı dengeli bir şekilde geliştirmektir. Vücudumuzu kinetik bir zincir olarak tanımlayacak olursak bu zincirin halkaları ne kadar güçlü olursa hareket kapasitemiz o kadar yüksek olur.Bu zincirin de en büyük halkalarından birisi core bölgesidir.

Kaslarımız birbirine bağlı bir bütün halinde hareket eder. Hareket bir kasta başlar diğerine aktarılır. Bu hareketin daha iyi bir şekilde aktarılabilmesi için merkezi bölgemizin güçlü olması lazım. Ayrıca core bölgesi vücudumuzun denge merkezidir. Vücudumuzun alt bölgesinden üst bölgesine aktarılan yük transferi sırasında görev alarak omurga stabilizasyonunu sağlar. Peki, core bölgemizinasıl aktif bir şekilde çalıştırabiliriz? Aslında bu sorunun cevabı çok basit! Hepimizin evde rahatlıkla uygulayabileceği plank egzersizi. Bu egzersiz dirsekler kolumuz doksan derece açı yapacak şekilde yerde ayak parmak uçlarında gövdemizi yere değdirmeden stabil olarak yere paralel bir şekilde durduğumuz egzersizdir. Core bölgesinin güçlenmesi için oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir