Antrenman Verimi Nasıl Artar?

Antrenman verimini konu aldığımız bu yazıya başlamadan önce antrenman verimini arttırmak için en önemli şeyin mental olarak antrenmana hazır olmak olduğunu söylemeliyiz. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da başarılı olmak istiyorsak psikolojimiz çok önemli. Bunun dışında verimli bir antrenman için mobilite, esnetme, egzersiz programı, beslenme ve uyku doğru bir şekilde planlanıp uygulanmalıdır. 
Son yıllarda fitness ile ilgilenen insanların çoğu beslenme ve egzersiz programı hakkında bilinçlenmekte veya bu konuda ilgili insan ve kuruluşlardan destek almaktadır. O yüzden bu yazıda insanların aslında çok da dikkat etmediği diğer konulara odaklanacağım. Hızlı sonuç almak için sadece bu iki temel konu üzerine odaklanan insanlar kısa vadede çok iyi geri dönüşler alsalar dahi ilerleyen zamanlarda antrenman programlarına mobilite ve esnetme egzersizlerini eklemedikleri takdirde sakatlanmaları kaçınılmaz olur.

Antrenmana hazır bir şekilde gidebilmek için uykunun önemi de azımsanamayacak kadar çoktur. Egzersiz programımız ne olursa olsun bu programda bulunan hareketleri uygulayabilmemiz için kasların dışında eklem hareket kabiliyetimizin yüksek olması gerekir. Hareket kabiliyetimizi arttırmak için antrenmandan önce kaslarımızın ısınıp eklemlerimizin en iyi açıda çalışmasını sağlamak için mobilite egzersizlerini antrenman programımıza eklemeliyiz. Antrenman sonunda kaslarımızı rahatlatmak ve eklemde oluşan baskıları azaltmak için esnetme egzersizlerini uygulamalıyız. Mobilite ve esnetme birbirlerine çok karıştırılan fakat birbirlerinden çok farklı olan kavramlardır.

Mobilite, antrenmandan önce dinamik olarak uygulanan, antrenmanda çalıştıracağımız bölgedeki kasları ısıtmaya yönelik yaptığımız hareketlerdir. Mobilite egzersizlerinin uygulanması antrenman esnasında oluşabilecek sakatlık riskini azaltır. gise kaslarımızı ve eklemlerimizi rahatlatmak için uyguladığımız egzersizler bütünüdür. Antrenmandan sonra çalıştığımız kaslar şişer ve kısalır. Bu kasları eski uzunluğuna geri getirebilmek için esnetme hareketlerini yapmamız gerekir. Aynı zamanda doğru yapılan esnetme egzersizleri kasın içindeki kan dolaşımını arttırarak kasın gelişmesine yardımcı olur. Vücudumuz gelişmek, büyümek ve yenilenmek için gereken hormonları uyku esnasında salgılar. Kas gelişiminde ve yapılan antrenmandan alınan verimin maksimuma çıkarılmasında uykunun rolü çok büyüktür. Özellikle vücudumuzun yenilenip ertesi gün antrenmana hazır olması için günde en az 7-8 saat uyumamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir