Futbolda Isınma Hareketleri Nelerdir?

Futbolda Isınma Hareketleri Nelerdir?

Futbol tüm dünyada en yaygın spordur. Aynı zamanda en fazla oyuncusu, en fazla seyircisi, yatırımcısı vs. olan spor dalıdır. Diğer sporlara nazaran daha geniş alanda yapılabilmesi halk arasında yaygın olmasında da son derece etkilidir. Özellikle çim sahalarda ve halı sahalarda oynanmaktadır. Gerek profesyonel olarak gerek amatörce gerekse düzenli spor yapmak adına futbol tercih edilmektedir.

Futbol insan sağlığı için son derece faydalı bir spor olmakla birlikte ısınma hareketleri de en az sporun kendisi kadar önemlidir. Futbolda ısınma hareketleri motivasyonun fazla olduğu zamanlarda, zamanın sınırlı olduğu durumlarda ya da heyecanın had safhada olduğu anlarda pek cazip gelmeyebiliyor. Fakat ısınma hareketlerini doğru ve eksiksiz yapmadan futbol oynamaya başlamak sakatlık riskini arttırmakta, performans düşüşüne neden olmaktadır.

Isınma Hareketlerine Dair Dikkat Edilmesi Gerekenler

Futbolda ısınma hareketleri antrenman öncesi ve maç öncesi ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Antrenman öncesi ısınma hareketleriyapılırken şu hususlara dikkat edilmelidir:

• Teknik edinmek için mutlaka topla hareketler yapılmalıdır. Böylece top tekniği geliştirilebilir.

 • Isınma programı sistematik olarak yükseltilmeli, zaman içinde hareketlerin akışı maç temposuna getirilmelidir. 

• Topla teker teker yapılan hareketlerde en temel kas gruplarının tamamını çalıştırmak için stretching alıştırmalarına yer verilmelidir.

• Isınma hareketlerinin planı antrenör tarafından özenle yapılmalı, kötü hava şartları, küçük antrenman grupları ve diğer detaylar planlamada dikkate alınmalıdır. 

• Antrenör topla tek tek yapılan çalışmaları dikkatle izlemelidir. Yeri geldiğinde tekniğin geliştirilmesi adına müdahale etmeli, yardım etmekten geri kalmamalıdır. 

• Yeni egzersizlerin nasıl yapılacağını antrenör göstermeli, esneme hareketlerinin uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmelidir. Çünkü bazı oyuncular esneme hareketlerini uygulamamakta ve ağrı sınırını aşmaktadırlar.

Maç öncesi ısınma hareketleri yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerse şunlardır:

• Isınma hareketleri maç başlamadan en az 5 dakika önce sonlandırılmalıdır. 

• Maç öncesi ısınma hareketleri en fazla 30 dakika sürmelidir. Değilse rezerv tüketimi başlar ve organizmalardaki asit yükselir. 

• Maçta olabilecek en yüksek hız bir ya da iki kez kısa mesafede uygulanmalıdır. 

• En yüksek hız ısınma hareketlerinin en sonunda yapılmalıdır. 

• Dinlenme esnasında ısınmanın soğumaması adına sıcak tutacak kıyafetler tercih edilmelidir.

Maç Öncesi Isınma Hareketleri

Antrenman hareketleri esnasında yapılması gereken ısınma hareketleri şunlardır:

• JogHafif tempoda koşu oyuncuların vücutlarını ısıtmaya ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. İlk bölümü topsuz olarak gerçekleştirilir. Böylece sahaya adapte olma, solunumun hızlanmasını sağlama, vücut ısısını yükseltme, koşu ritmini ayarlama mümkün olur.

• Streching ve esneme: on dakika kadar devam ettirilmelidir. Genellikle takım iki gruba ayrılır. Bütün kas gruplarını daha fazla esnetmek için çalışmalar yapılır.

• Arttırmalı koşu: 5 ile 10 metre arasında kısa sprintlergerçekleştirilir.

• Toplu çalışma: Maç öncesi ısınma hareketlerinin son evresidir. Oyuncular birkaç topla kısa ve uzun pas çalışmaları yaparlar. Zaman içinde kombinasyonlar uygularlar. Pozisyon değişimleri, verkaçlar, paslar gerçekleştirirler. Driplingler gerçekleştirir, top tekniği çalışmalarında tempoyu yavaş yavaş arttırırlar. Germelerle sonlandırırlar.

Spor Öncesi Isınma Hareketlerinin Önemi

Futbol ısınma hareketleri her zaman yapılması gereken egzersizlerdir. Çünkü spor sağlık için yapılır ve ısınma hareketleriyle kalp ve dolaşım sistemi yavaş yavaş futbola hazırlanır. Kalp atım hızının artmasıyla beraber kaslara daha fazla oksijen giderek vücut ısısı artar. Böylece kasların esnekliği artarak daha verimli çalışırlar.

Isınma hareketleri yavaş yavaş arttırılması gerektiği gibi yavaş yavaş sonlandırılmalıdır. Böylece sporcunun sakatlık riski azalacak, futbol oynarken de performans artışı gerçekleşecektir. Dolayısıyla ısınma hareketleri kesinlikle göz ardı edilmemeli, doğru hareketler, doğru sürede yapılmalıdır.

Futbolda Soğuma Hareketleri Nelerdir makalemize gitmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir