Crossfit Nedir?

Spor, çok uzun yıllardır insan hayatında oldukça önemli bir şekilde yer edinen ve sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi için elzem olan oldukça önemli bir olgudur. Günümüzde söz konusu spor sektörü içerisinde pek çok farklı güç ve kondisyon programı da mevcuttur. Temel olarak en önemli genel güç ve kondisyon programlarından bir tanesi olarak öne çıkan Crossfit uygulamaları da günümüzde oldukça popüler bir şekilde uygulanmaktadır. Crossfit programları temel olarak 10 farklı genel fiziksel özelliğin de gelişimini hedeflemektedir. Söz konusu bu temel özellikler;

  • Genel kardiyovasküler kapasite,
  • Temel dayanıklılık faktörü,
  • İş yapabilme kapasitesi,
  • Güç, esneklik ve hız,
  • Patlayıcı kuvvet ve koordinasyon,
  • Çeviklik ve denge olarak bilinmektedir.

Bu noktada hedeflenmekte olan fiziksel özelliklerin gelişimi de; temel jimnastik hareketleri, olimpik halter hareketleri ve genel atletizm hareketlerinin tamamını büyük ölçüde kapsamaktadır. Söz konusu bu gibi fonksiyonel hareketler, vücut geliştirme programlarının dışında tüm vücut ve kas bölgelerini de belirli bir denge içerisinde çalıştırmaktadır. Vücut geliştirme sporları, genel olarak antrenman sırasında belli bir bölgeye yoğunlaşmakta ve çeşitli diğer kas gruplarının çalıştırılması haftanın spesifik günlerine yayılmaktadır. Crossfit antrenmanların da vücudun her bölgesini odak alması çeşitli antrenmanlardan da çok daha fazla verim alınmasına sebep olmaktadır.

Crossfit Nasıl Yapılır?

Oldukça zorlu ve yoğun uygulama koşuları nedeniyle göze korkutucu gelebilen Crossfit uygulamaları, temel olarak pek çok farklı avantajı da bünyesinde barındırmaktadır. En önemli özelliği kısa sürede vücutta etkisi gözlenen bu spor, her güne farklı bir antrenman programı çerçevesinde uygulanmaktadır. WOD veya Work Out of the Day ismiyle de anılmakta olan bu antrenman programları, nabzın oldukça yüksek derecelerde tutularak antrenmanların oldukça atik ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını da hedef almaktadır. Söz konusu bu uygulamalar, genel metabolizmanın hızlandırılması ve aktive edilen hormonların sonucu düşük yağ oranı ile beraber daha atletik bir vücut yapısına da sahip olunmaktadır. Bütün bunlara ek olarak Crossfit antrenmanları ve uygulamaları için komplike spor aletlerine gerek yoktur ve pek çok bireyin oldukça kolay bir şekilde erişebileceği aletler aracılığıyla uygulanabilmektedir.

Crossfit Güç ve Kondisyon Programları

Temel olarak Crossfit programları; bireyin kendi vücut ağırlığı, serbest ağırlıkların kullanımı veya çeşitli elektriksiz kondisyon malzemelerinin de kullanılması aracılığıyla yapılmaktadır. Oldukça yoğun egzersiz çeşitlerinin bir araya gelmesi ile oluşmakta olan bu programlar, son yıllarda belirli bir spor türü olmaktan çıkıp ana bir spor branşı olarak kabul edilmeye de başlanmıştır. Bütün bunların yanında oldukça sıkı ve fit bir vücuda sahip olunması için de elzem olan söz konusu Crossfit çalışma programları, çağımızda en çok tercih edilen popüler sporlardan bir tanesi olarak da öne çıkmaktadır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Crossfit Programlarının Önemi

Crossfit programlarını tercih eden bireyler; genel yarışma düzeyinde, ileri derecede fitness için, çok daha sağlıklı bir hayat sürmek için veya başka bir spor branşını desteklemek için bu sporu yapmaktadır. Daha önce ciddi bir sakatlık geçirmiş veya spor yapmasına herhangi bir engel bulunan bireylerin yapmadan önce uzman bir hekime danışması elzem olan bu programlar, eğer dikkat edilmezse çeşitli yaralanma ve sakatlık durumlarına da neden olabilmektedir. Crossfit antrenmanlarının kesinlikle bilinçsiz bir şekilde yapılmaması da oldukça önemlidir. Spor konusunda oldukça az bilgisi olan ve gerekli temel ısınma hareketleri hakkında da yeterli bilgiye sahip olmayan bireyler, bu sporu yaparken alanında profesyonel bir Crossfit uzmanından destek almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir