Dubrow Diyeti

Dubrow diyeti Dr. Terry Dubrow tarafından ortaya atılan bir çeşit diyet türüdür. Diyetin temeline bakacak olursak aralıklı oruç tutmak gibi insanların kilo vermesini sağlayan bir beslenme çeşididir diyebiliriz. Aralıklı oruç (IF Diyeti) kilo verdiren diyetlerin hemen hemen hepsinde görülen bir yöntemdir. Dubrow diyeti daha önce ketojenik diyet çeşidinde de görülen düşük karbonhidratlı beslenme çeşidi gibi yine düşük karbonhidratlı beslenmeyi destekler. Bu diyet programının bazı evreleri vardır. Bunlardan biri de daha önce de bahsetmiş olduğumuz oruç evresi bu evrede birey toplamda 16 saat oruçlu olacak ve hiçbir şekilde besin tüketemeyecektir. Kalan 8 saatte ise Dubrow diyeti bizlere üç aşama sunmaktadır. Şimdi bu aşamalara yakından bakalım;

1-“Kırmızı Halı Hazır” Aşaması

Bu aşama diyete başlandıktan sonra en az 2 en çok da 5 gün boyunca uygulanmalıdır. Bu aşamada tüketilmesi gereken bazı gıdalar; 150-350 gram arası yağsız protein, 15 gram kuruyemiş, 1 bardak taze süt (taze olması şart değil fakat taze olduğu takdirde daha verimli olacaktır), 1-2 yemek kaşığı doğal yağ, 1 porsiyon meyve ve yarım tabak karbonhidrat. Bu aşamada bu belirtilen gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca içecek olarak kahve, çay, su veya kalori içermeyen herhangi bir içecek. Bu evrede alkol yasak.

2-“Yaz Geliyor” Aşaması

Bu diyeti uygulayan bir kişi hedeflemiş olduğu kiloya ulaşana kadar bu aşamayı uygulamalıdır. Bu aşamada oruç süresi kısaltılabilir yani 16 saat oruç tutmaktan vazgeçebilirsiniz. Vazgeçmek derken sadece zamanı kısaltacaksınız 12-16 saat arasında bir aralık seçmelisiniz. Neye göre seçmeliyim diye soracak olursanız bu sizlerin ne kadar hızlı kilo vermek istediğine bağlıdır. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki vücudunuzu asla haddinden daha fazla zorlamayın. Bu aşamada tüketilebilecek besinler ise ilk aşamada ki besinler ile aynıdır sadece yağ miktarı ile karbonhidrat tüketimi artırılmalıdır. Bu evrede az da olsa alkol alabilirsiniz.

3-“Fazla Zorlanmadan Fit Görünün ” Son Aşama

Bu aşama artık hedeflediğiniz kiloya ulaştığınız son aşamadır. Bundan sonra da yapmanız gereken verdiğiniz kiloları kalıcı kılmaktır bu sebeple de oruç tutmaya devam edeceksiniz. Fakat süreyi artık 12 saate düşürebilirsiniz. Bu aşamada tüketilebilecek gıdalar ilk iki aşamada belirtilen gıdalar ile aynıdır.

1, “Dubrow Diyeti” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir