Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyetinin diğer diyet yöntemlerinden tek farkı yüksek yağ barındıran bir diyet programı olmasıdır. Bu diyet programı genelde diyet programlarının amacı olan karbonhidrat kullanımını daha da aza indirgenerek yağ oranını artırması sonucuyla oluşturulan bir diyet programıdır. Ketojenik diyet vücudumuzdaki karbonhidrat oranını düşürüp yağ oranını artıran bir diyet programı olduğu için vücudumuzun enerji ihtiyacını yağa kaydıran bir programdır. Böylelikle bedenimiz enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat bulamadığından yağ yakmaya başlayacaktır. Elbette ki bu da bizim kilo vermemizi sağlayacak olan bir etkendir.

Ketojenik Diyet İçin Ne Yemeli?


Ketojenik diyeti uygulayan bir kişi diğer diyetlerdeki gibi sanılanın aksine et yemeyi yasaklayan bir diyet türü değildir. Bu diyeti uygulamak istiyorsanız eğer menünüzde neler bulunmalı gelin beraber bakalım; et, balık, tereyağı, fındık, yumurta, peynir, krema ve kuruyemişler, sağlıklı yağlar(sızma zeytinyağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı vb.) düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber ve çeşitli sağlıklı bitki be baharatları içermektedir.


Ketojenik Diyetin Faydaları


Ketojenik diyetin faydalarına baktığımızda araştırmalar neticesinde birçok bilimsel çalışmaya göre birçok hastalığa faydası görülmüştür. Bunlardan en başta kanser, diyabet, epilepsi ve Alzheimer olmak üzere ketojenik diyetin birçok hastalığa faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla beraber vücutta onarımı da sağlayan ketojenik diyet başta kilo vermek üzere iyileşmeye de yardımcı olan bir diyet çeşididir.


Ketojenik diyet diğer diyetlere göre bakıldığında karbonhidrat bakımından daha düşük olduğu için uygulaması daha kolay olduğu düşünülmesine rağmen uygulaması oldukça zor bir diyet çeşididir. Akademik araştırmalar neticesinde ketojenik diyeti uygulayan kişilerin diğer diyetlere göre daha hızlı kilo verdikleri anlaşılmış ve kanıtlanmıştır. Ketojenik diyet kalori kısıtlı ve düşük yağlı diyetlerin de önüne geçerek daha çok kişi tarafından tercih edilen bir diyet türüdür.


Ketojenik diyet vücuttaki karbonhidratı düşürerek vücudu ketoz adı verilen bir duruma getirmektedir. Böylece vücudumuz bu metabolik durumun etkisi ile yağ yakmaya meyilli hale gelecektir. Bu durumda vücudumuzun kilo vermesi için büyük bir avantaj haline gelen bir durumdur. Eğer sizlerde kilo vermek istiyorsanız ketojenik diyeti uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir