Aç Karnına Spor Yapmak Doğru Mu?

Aç karnına spor yapmak doğru mu değil mi meselesi çok uzun zamandır insanların kafasında soru işareti. Bu spor, sağlık ve beslenme uzmanları için de ciddi bir soru işareti olmuş ki bunun üzerine birçok araştırma yapılmış. Bu araştırmalara göre bence konu biraz karışık fakat en azından herkesin isteğine ya da yapabilme gücüne göre değişiyor. Sadece neyi seçerseniz seçin dikkat edilmesi gereken bazı konular var. 

Yapılan egzersizin şiddeti aç ya da tok karnına yapılan spordaki etkiyi değiştiriyor. Öncelikli olarak eğer orta tempo sabit hızda ve basit olarak yapılan bir egzersizde aç olmanızda hiçbir sakınca yok. Hatta çok daha işe yarar olabilir! Yapılan araştırmalara göre vücudu çok fazla yormayan basit antrenmanlar yağ yakımını %20 arttırıyor. Bunun olmasının tabii ki mantıklı bir sebebi var. Vücut öncelikli olarak aldığı son besinleri yakar. Enerji tüketimi düşük olan bir antrenmanda yağ yakımı hızı artar.

Bu durumda eğer yapılacak egzersizden önce bir şey yenmediyse yani vücut deposuna yeni besinler eklemediyse, deposunda önceden bulundurduğu besinleri tüketmek zorunda kalacaktır. Buda yağ yakımını arttırır. Fakat sadece düşük tempoda yapılan antrenman vücut için kısa süreli bir etki sağlar. Antrenmandan sonra yağ yakımı durur. Yağ yakımının devamlılığı için interval yani yağ yakımında daha da etkili olan egzersizler tercih edilebilir. İnterval nedir diyecek olursanız; mesela 2 dakika normal tempo koşu ve 1 dakika normal tempo yürüyüş ve hemen ardından tekrar 2 dakika normal tempo koşudur. Bu tarz bir antrenman boyunca yağ yakımınız güçlüyken bu yakım antrenmandan sonra da devam eder. 

Bunun tam tersi olarak yüksek tempoda yapılacak bir antrenmana aç gitmek doğru bir karar olmayabilir. Eğer vücudun yüksek tempoda olan antrenman için yeterli enerjisi yok ise bir süre sonra yağlar yerine karbonhidratları yakmaya başlar. Yüksek tempo antrenmanlardan önce gerekli olan enerji alınmadığı zaman, vücudun yoğun kas kaybına ya da vücutta istenilen sonucun alınamamasına neden olur. Sonuç olarak antrenmana aç ya da tok gitmek o gün yapılacak olan antrenmana göre değişir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir