Aç Karnına Kardiyo Yapmak Yağ Yakar mı?

Hayatta egzersizleri uygulayan iki çeşit insan tipi vardır. Bir grup egzersizin öncesinde bir şeyler yiyenler, diğerleriyse aç karnına kardiyo yapmak için ısrarlı olanlardır. Ama burada kim haklıdır?

Aç Karnına Kardiyo Yapmak Daha Fazla Yağ Yakar mı?

Özetle evet yakar. Yapılan çalışmalara göre aç karnına kardiyo yapmak %20 oranla daha çok yağ yakmaktadır.

Vücudun enerjiyi yakması için kullanılan yakıtların çok farklı faktörlere bağlı olduğunu biliyoruz. Öncelikle bu faktörler içinde egzersizin öncesinde bir şeyler yiyip yememek gelmektedir. Vücut, kısa zaman önce tüketilen besinlerin yakılmasına daha eğilimli. Bir şey yememeniz halinde vücut esas besinleri bulamayacaktır. Bundan ötürü deposundakilere yönelmektedir ve egzersizde bu depo kullanılır.

Fakat bu durumu uygulanan egzersize göre değiştiği bilinmektedir. Uzmanlara göre uygulanan antrenmanlar ne kadar basitse, egzersiz sürecinde yakılan yağlar o kadar çok olacaktır. Mesela yarım saatlik sabit bir hız ile hafiften temposu olan bir yürüyüşün 200-250 arası kalori yakacağı bilinmektedir. Sabah aç karnına kardiyo yapılması halinde enerjinin üretim hızının düşük olmasından ötürü daha kolay ve daha fazla yağ yakılacaktır.

Başka bir açıdan kardiyo programı çok zorlu olacaksa vücut yağ değil karbonhidratı yakmaktadır. Uzmanlar sıkı bir egzersizin ardından vücut yağı yeterli hızla kullanılamamaktadır diyorlar. Böylece biraz yağın ve karbonhidratın yakılması söz konusu olacaktır.

Bu yolla yavaşça yapılan daha hafif egzersizler daha iyi olacaktır. Temponun yavaşça olması halinde yalnızca antrenmanda yağ yakılır. Ama temponun hızlı olması halinde egzersizin sonrasında da yağ yakılmaktadır.

Peki Kişinin Hiç Enerjisi Yoksa?

Sabah aç karnına kardiyo yapmak yararlı olacaktır. Ama antrenman için hiç enerji yoksa ne olur? Uzmanlara göre bu çok saçma ve daha önemlisi bunu yapmamalısınız.

Ama aç karnına kardiyo yapmak için hiç engeliniz bulunmamaktadır. Tabi ki yeterli enerjiniz olduğu sürece.

Aç Karnına Kardiyo Yapmak Ne Zaman Problem Olur?

Uzmanlara göre kişinin sağlığı genelde iyiyse aç karnına kardiyo yapmak ile ilgili çok sorun yaşanmaz. Fakat düşük kaloriyle diyet yapanlar birazcık zorlanacaktır. Bu karaciğerin halihazırda kullanacağı enerjinin olmaması nedeniyle kaynaklanmaktadır. Ancak bu da ciddi bir sorun olmayacaktır. Ama vücut durumunu belli edecektir ve kendinizi durmak zorunda hissederseniz durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir