Spor Yaparak Yaşlanmayı Nasıl Engelleyebilirim?

Yapılan pek çok çalışma göstermektedir ki spor yapmak yaşlanmanın etkilerini olumlu yönde değiştirmektedir. Pek çok çalışma ışığında, düzenli egzersiz yapmanın DNA yapısını bile değiştirebildiği ortaya konulmuştur. Bunun en büyük sebebi, fitness gibi aktivitelerin insanlarda mutluluk hormonunu açığa çıkarması, ve uzun vadede insan psikolojisine olumlu etkiler sağlamasıdır. Dolaylı olarak da spor yapmanın yaşlanmayı yavaşlatabileceğini söylemek mümkündür.

Günümüzde pek çok kişinin aklına, spor yapmak dendiği zaman yalnızca kilo verme amacı ile yapılması gelmektedir. Fakat sanılanın aksine spor yapmak, kilo verme ve yağ yakımının yanı sıra kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. Sporu hayatının bir parçası haline getiren pek çok kişi, asıl olarak sağlık merkezli bir yaklaşım sergilemektedir. Özellikle son yıllarda yaşam tarzında gidilen farklılıklar kişilerde daha fazla spor yapma eğilimi de sağlamıştır.

Son birkaç aydır pek çok insan, alışkanlıkları ve ellerinde olmayan durumlar sebebi ile hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiştir. Hareketsizlik, kişilerin kendine yapacağı en büyük kötülükler arasında yer aldığı için de pek çok kişi bu dönemde karantinada kilo verme yollarını araştırmakta ve evde hızlı şekilde kilo vermenin yollarını aramaktadır. Disiplinli bir istikrar sağlanabilirse, evde çok az ekipmanladüzenli spor yapmak kısa bir süre içinde gözle görülür farklar yaratmaya yardımcı olabilir.

Düzenli ve doğru egzersizler ile başlanan spor yolculuğunda özellikle sporu hayatına yeni katan kişilerin oldukça dikkatli hareket etmesinde fayda vardır. Öyle ki bilinçsiz ve eksik yapılan pek çok spor sonucunda omurga, bel, boyun gibi bölgelerde ciddi sakatlanmalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi nahoş durumlar ile karşı karşıya kalmamak için spor ve fitness sürecinde bilinçli olarak yol almak çok daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Anti Aging Fitness Nedir?

Anti aging fitness en temel ve basit haliyle açıklamak gerekirse, DNA’nın son uçlarında bulunan ve yaşlanmayı doğrudan etkileyen telomer yapısının düzenli spor sayesinde yaşlanma etkilerini azaltacak ve hatta yavaşlatacak düzeye gelmesi olarak açıklanabilir. Telomerler yapısı gereği, biz yaşlandıkça etkileri azalan ve yapısı yıpranmaya başlayan oluşumlardır. İşte düzenli egzersiz yapmanın önemi tam da bu noktada değer kazanmaktadır.

Pek çok insan zayıflama süreçlerinde, yapmakta olduğu çeşitli egzersizlerin vücutlarında DNA yapısını değiştirebileceğini ve yaşlanmanın önüne geçebileceğini bilmemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ise bu durumu kanıtlar niteliktedir. Düzenli spor sonucunda;

● Glikasyon önlenerek kan şekeri ve insülin düşer

● Kan basıncı ve kolesterol seviyeleri düşer

● Vücudun yaşlanma döneminde hormonal dengesizliği önleyen büyüme hormonu ve serotonin hormonu artar

● Vücutta doğal olarak bulunan antioksidanlar artar ve stres seviyesi düşer

gibi yaşlanmanın önüne geçebilecek ve süreci durdurabilecek pek çok farklı yararı bulunmaktadır. Anti aging fitness için tek bir tanımda bulunmak aslında oldukça yanlış olacaktır. Çünkü yapılan her bir aktivite telomer yapısının uzamasında ve etkilerini korumasında yardımcı olmaktadır. Yine Avrupa’da yapılan bir araştırma doğrultusunda belli tempodaki çeşitli sporların yapılması kişilerde yaşlanma karşıtı bir etki sağlamaktadır. Bu sporlardan bazıları;

● HIIT Cardio

● Bisiklet sürmek

● Ağırlık kaldırmak

● Yürüyüş yapmak

Özellikle HIIT cardio oldukça yüksek tempolu ve kısa sürede yağ yakımı sağlayan bir yöntem olduğundan dolayı, vücutta beyaz kan hücrelerinin artışını desteklemektedir. Bu sayede anti aging fitness kategorisinde rahatlıkla yer almaktadır. Günlük ortalama 45 dakika kadar tempolu cardio yapan kişiler ve yapmayanlar arasında bir kıyasla yapıldığında, telomeryapılarında ciddi yönde olumlu etkiler olduğu gözlenmiştir.

Çalışmalar düzenli spor ve antrenman yapmanın yaşlanmanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığını kanıtlar niteliktedir. Fakat her şeyde olduğu gibi, spor ve antrenman yapmanın da bir dozu olduğunu söylemek mümkündür. Vücut kapasitesini çok fazla zorlayarak yapılan ağır egzersizler kişilerde stres olgusunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle kortizol ve testosteron hormonlarının salgısında bir düzensizlik meydana gelebilir. Yaza kadar kilo verme amacını gerçekleştirmek isteyen kişilerin vücut kapasitesi doğrultusunda spor yapmaları önerilmektedir.

Kişisel Kapasitemiz Doğrultusunda Yapabileceğimiz En Etkili Sporlar Nelerdir?

Spor yapmaya yeni başlayacak olan pek çok kişi nereden başlayacakları konusunda belli başlı çekinceler yaşabilir. Bu durum oldukça anlaşılabilirdir. Spor serüvenine sağladığı olumlu etkiler ve uzun vadede kalp sağlığını koruması nedeniyle başlayan kişiler daha bilinçli ve araştırmacı bir eğilim gösterirler. Bunun yanı sıra sporu hayatının bir parçası haline getirmiş olan pek çok kişi ise sağlık üzerindeki olumlu etkilerini uzun bir süre zarfında gözlemleyerek kapasitesini artırmayı tercih ederler.

Karantinada kilo verme amacı ile pek çok kişi, kısa süre içinde yağ yakan ve kas oranını artıran egzersiz programlarına daha fazla ilgi göstermektedir. Yeni başlayan ve asıl hedefi anti aging bir etki yakalamak isteyen kişiler için daha çok HIIT cardio önerilir. Türkçe’de yüksek yoğunluklu intervalantrenman anlamına gelen bu program kısa süre yoğun kalori yakımına yardımcı olmaktadır.

Yaşlanma karşıtı spor yapmakta amaç, DNA yapısının çalışmasını sürdürmesi için gereken hormonların sentezlenmesi olduğundan dolayı günlük kısa egzersizler dahi bu etkiyi rahatça sağlar. Asıl amaç kilo verme olmasa dahi, günlük 30 dakikalık tempolu yürüyüş ya da koşu sizi yaşlanmanın olumsuz etkilerinden uzak tutarken aynı zamanda zinde kalmanıza da yardımcı olacaktır. Pek çok kişinin kış aylarında aldıkları yaza kadar kilo verme hedefleri aslında dolaylı şekilde anti aging bir etki oluşturmaktadır.

Spor Yapmanın Yaşlanmaya Karşı Etkili Sonuçlar Verdiği Kanıtlanmış Mıdır?

Almanya’da yapılan bir araştırma sonucunda düzenli spor ve egzersiz yapan bir grup insanın, yapmayan gruba oranla yaşlanma belirtilerinin yavaşladığı klinik olarak kanıtlandı. Peki, bu nasıl mümkün ve her metabolizma yapısı ve DNA dizilimi bu sonuçları elde etmede başarılı olabilir mi? Yine Mississippi ve California Üniversitelerinde yapılan bir dizi araştırma sonucunda düzenli hareket etmenin anti aging etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Herkesin kendi spor ve sağlık geçmişleri göz önünde bulundurularak, doğru spor ve antrenman yapmaları bu konuda oldukça belirleyicidir. Yeni başlayan pek çok kişi spora zayıflama hedefi ile yaklaşmasından dolayı, bir süre sonra bunu hayat tarzı olarak benimsenmesi de hayli zor olacaktır. Bunun aksine düzenli egzersiz ve hareket etmeyi bir yaşam tarzı olarak benimsemek uzun vadede kalp sağlığını korumaktadır.

Spor ve hareketli yaşam için ne kadar erken karar verilip uygulamaya geçilirse, hücre yapısının genç kalması ve faaliyetlerini sürdürmesi de o kadar erken başlar. Egzersizde kilit nokta tamamen kişilerin fazla kilolardan kurtulup fit bir görünüme sahip olması olmamalıdır. Mevcut kilonun korunarak daha aktif bir yaşam tarzının benimsenmesi de anti aging etkiyi sağlamaktadır.

Yaşlanma karşıtı bir etki almak için spor yapmayı, düzenli beslenme ve düzenli uyku ile koordineli biçimde hayata geçirmek pek çok kaynak tarafından önerilmektedir. Kilo koruma ve aynı zamanda yaşlanmanın olumsuz etkilerinden doğru şekilde korunmak için yalnızca spor yapmak anlamsız kalacaktır. Doğru oranlarda spor ve dengeli beslenmenin, sağlıklı bir şekilde yaş almak için gereken önemi farklı çalışmalarda mercek altına alınmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir