Kortizol (Stress) Hormonu Nedir ? Kortizol ve Spor

Röpörtaj : Ahmet Özocak Konu: Kortizol Hormonu

Kortizol hayatımızda tehlike anında salgılanan , adrenal (böbreküstü) bezlerinde üretilen stres hormonuna verilen isimdir. Kortizol yıkıcı bir hormondur. Antrenmanlarda yükselir özellikle Overtraining dediğimiz antrenmanlarda yükselir. Sporcunun amacı kortizolu minimum seviyelerde tutup testosteron hormonunu üst seviyelerde tutmaktır.

Bunun sebebi vücudun anabolik ( yapıcı ) kalabilmesidir. Kortizolunuz eğer yükseliyorsa overtraining yaptığınız anlamına gelebilir veya yeterince beslenmiyor olabilirsiniz. Yeterince karbonhidrat yada doğal yağ almıyor olabilirsiniz. Vücudun yapıcı olabilmesi için testosteron salınımını teşvik edici besinler almak gerekmektedir. Bu beynimizde FSH/LH salgılanmasına yardım eder.

Kortizolu Düşüren besinler

Sarımsak kortizolu düşürmektedir. Testosteron seviyenizi yükseltmenize yardımcı olur.

C Vitamini Kortizolu düşürmek için büyük rol oynar. Antrenmandan önce ve sonra 1 miligram tavsiye etmekteyim.

Yapıcı hormonları teşvik eden ve kasın yapısında bulunan amino asitler kortizolu düşük tutmamızda yardım eder.

Testosteron VS Kortizol

Aslında burada oynadığımız oyun testosteron ve kortizol savaşıdır. Bizim amacımız kortizolu desteklemektir. Testosteron ne kadar yükselirse Kortizol o kadar düşer. Bu yüzden anabolik steroid kullanan insanlarda kortizol seviyesi minimum seviyelerdedir.

Sağlıklı bir insanın kortizolunu fazla yüksek tutmaması gerekmektedir. Kortizolda aslında hayati bir hormondur sabah uyanmamızı o sağlar. Vücudumuza gereklidir. Sabahları en yüksek seviyededir. O yüzden sabah kafein almamanızı tavsiye ederim. Çünkü kafein kortizolun salınımını dahada arttırır.

Stres aslında kortizolu tetikler. Adı üstünde Kortizol stres hormonudur. Stres yapmamanızı ve kendinizi mutlu hissetmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı bir cinsel yaşam için de kortizolu düşük tutmanız gerekmektedir. Kortizol artması cinsel yaşamıda etkilemektedir.

Kortizolun Yüksek Olmasının Yan Etkileri

Aslında kortizolun yüksek olduğunu kan şekerinizin yüksekliğindende anlayabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissedersiniz. Cinsel isteğiniz düşer. Beliniz ve göbek çevreniz daha kolay yağlanır. Testosteron düşüklüğünden kaynaklanan Jinekomasti olabilir. Genel olarak vücut yağ oranınız fazladır. Kendinizi mutsuz hissedersiniz. Hastalıklara daha açık olursunuz. Çünkü yıkıcı bir hormondur ve bağışıklık sistemi üzerinde çok etkili bir hormondur. Bağışıklık sisteminde bazı yerlerde kurtarıcı olabilir fakat genel olarak bağışıklık sistemini baskılayan bir hormondur.

Kortizol Hastalıkları

Cushing sendromu

Belirtileri Kilo artışı, Hipertansiyon, Hafıza Problemleri, Sürekli Kırmızı Bir Yüz , Dikkat ve Konsantrasyon kaybıdır.

Kortizolunuzu çok fazla yükseltmeyin !

Ahmet Özocak / Girne 15.11.2019

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir