Erkeklerin Baba Olmak İçin Yeni Umudu

Erkeklerin baba olmak için yeni umudu bir kere daha doğmuş durumda. Erkek kısırlığı erkekler için büyük bir sorun olmuştur. Erkek kısırlığı ile insanlar hayalini çocuk kurduğu hayalleri suya düşmektedir. Erkek kısırlığının çözümü için oluşan tüp bebek tedavi yöntemin den sonuç alamayan çiftler için artık yumurta aktivasyonu denilen bir tedavi gelmiş durumda. Bu tedavi ile artık erkek kısırlığı yaşayan insanlar için yeni bir umut kapısı açılmaktadır. Sizlere erkeklerin baba olmak için yeni umudu olan yumurta aktivasyon tedavisini açıklamaya çalışacağız. 

Kadın Hastalıkları ve Doğrum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuççu şöyle bir açıklamada bulunmuştur. Eğer bir erkekte hiç sperm bulunmadığı gözlenirse, erkeklerde “öncü sperm” belirlenmesine ayak olarak sağlandığı ve bu yöntem ile de ilk gebeliğin elde edildiğini belirtmiştir.

Bazı durumlarda erkeklerde canlı sperm görülmez. Böyle durumlarda canlı sperm yerine mikro tese adlı bir biyopsi işlemi yapılmasının ardından bakıldığında öncül yuvarlak sperm hücrelerine rastlanabilme olasılığı vardır. Öncül yuvarlak sperm denilen hücreler tüp bebek tedavisinde kullanılmasına rağmen istediğiniz sonucu vermeyebilir. Bunun sebebi yuvarlar öncül sperm olarak adlandırılan hücrelerin yumurtayı sağlıklı bir şekilde dölleyememesidir. Yuvarlak öncül sperm hücreleri yumurtayı dölleyemediğinden sağlıklı bir birey oluşumu da gözlenemez. Bu sebepten dolayı da tüp bebek tedavisi görmesine rağmen birçok evli olan çift yıllardır bebek özlemi duymaktadır.

Yeni bir teknoloji olan ve Japonya’da bulunan bölgede çalışmalar yapılmaktadır. Öncül spermlerin yumurtayı sağlıklı bir biçimde dölleme işlemini yapabilmesi için yumurtaların döllenme kapasiteleri arttırılmaktadır. Erkek de normal de canlı sperm bulunması yerine yuvarlak öncül sperm hücreleri bulunan adaylarda, öncelikle yuvarlak öncül sperm hücreleri alınmaktadır. Bu alınan yuvarlak öncül sperm hücreleri, yumurta hücresine yerleştirilmeden önce birkaç adımda özel durumlar altında kalmaktadır. Bu uzun süren süreçle birlikte artık yeni uyarılmış bir hücre meydana geliyor. Bu özel teknik ile uyarılan yuvarlak sperm hücreleri ile uyarılmış yumurta birleştiriliyor. Sonrasında oluşacak bebeğin embriyo gelişimi planlanmaktadır. Artık bir çok tüp bebek olmasa bile artık yerine erkeklerin baba olmak için yeni umudu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir