Yaz Aylarında Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcakta spor oldukça can sıkıcı ve yorucu olabilir. Yaz ayında bile olunsa ısınma hareketleri atlanmaması gerekir. Isınma hareketlerini atlamak, spor sakatlanmalarına neden olabilir. Psikolojik ve fiziksel olarak hazırlık yapmadığımız egzersiz sonucunda istemediğimiz yaralanmalar meydana gelebilir.
Sporcular için yaz ayları açık hava ve sıcaklığın etkisiyle felaket bir duruma dönüşebilir. Bu nedenle, güneş çarpması gibi durumlardan kaçınmak için iç mekan spor salonlarından kaçınmalısınız. 11: 00-16: 00 saatleri arasında açık hava egzersizi önerilmemektedir.

Yaz Ayı Sporları İçin Öneriler

Yaz aylarında metabolizmamız hızlı çalışır. Bu nedenle çok fazla sıvı kaybederiz. Performansın düşmesini önlemek için günlük 2 litre su içmek önerilir. Spordan önce ve sonra su içmek, spor sırasında yardımcı olduğu kadar sağlığa da faydalıdır. Terleme, aşırı toksinlerin atılması açısından yararlıdır. Ancak, terleme yaz aylarında kontrol edilemez olaylara dönüşebilir. Bu nedenle, spor esnasında serinletici bir işlevi olan hafif kıyafetleri kullanmak çok önemlidir.
Spor açık havada yapılacaksa, zamanlama dikkate alınmalıdır. Güneşin dik açılı olduğu zamanlar vardır. Bu saatler 11.00-16.00 arası olarak bilinir. Bu saatlerde, artan terleme, hızlı kalp atışı, tansiyon ile ilgili sorunlar, bilinç kaybı sebebi olabilir. Bu nedenle, sabah ve akşam açık hava egzersizleri yapılmalıdır.
Egzersiz sırasındaki vücut ısısını ve kan sıcaklığını azaltmak için soğutma tekniklerini kullanabilirsiniz. Bir şapka kullanmak veya kafayı ıslatmak en yaygın soğutma yöntemlerinden biridir.

Yaz Ayları İçin En İdeal Sporlar

Dalış: Dalış ideal bir yaz sporu türüdür. Eğer maceracıysanız ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyorsanız, dalış tam size göre olacaktır. Bazı dersler aldıktan sonra, arkadaşlarınızla dalmanın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Yüzme: Yüzme en popüler yaz sporlarından biridir. Keyifli olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok rahatlatıcıdır. Yüzerken vücudunuzdaki her kası kullanırsınız. Bu nedenle yüzme, formda kalmak için harika bir yoldur.
Tenis: Yaz aylarında ideal olan bir diğer spor da tenistir. Bu spor çeşidi, vücudunuzun birçok yerini çalıştırır. Sürekli artan kort sayıları ile tenis oynamak daha kolaylaştırılmıştır.
Koşu: Açık hava sporlarını seviyorsanız, koşu tam size göre! Size en uygun olan tempoda ister yavaş ister hızlı bir şekilde koşabilirsiniz. Koşmak formda kalmak ve sağlığı korumak için ideal bir yaz sporudur.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir