Yakup ” YILAN ” ŞAHİN Yazdı: Başarılı MMA Sporcusu Yakup Şahin İle Dövüş Maçı Öncesi Röpörtajı

Yakup Şahin Türkiye MMA Federasyonunun en başarılı sporcularından biri olup birsürü organizasyonda boy göstermiş önemli bir dövüşcü. Yakup Şahin ile İstanbulda çıkacağı Vendetta Fight Night isimli TV8.5 da yayınlanacak olan organizasyon öncesi soru cevap şeklinde bir röpörtaj sağladık. Türkiye MMA sporunun önemli ismi Yakup Şahin‘e maçtan önce zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığı için ozperozorun.com olarak teşekkürlerimizi iletiriz.

Yakup Şahin Kimdir?

Cevap : 15.09.1999 Tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde doğdum. 06.11.2016 tarihinde İçinde bulunduğum Klübüm olan SENJUTSU Dojoda MMA sporu ile tanıştım ve bu spor benim yaşam tarzım haline dönüşmeye başladı. Antrenörüm Cumhur SOLAK ve menajerim İlhan YALIN sayesinde Türkiye’de ve yurt dışında bir çok müsabakaya katıldım. Aynı zamanda 27.04.2019 tarihinde Kıbrıs’ta gerçekleşen antrenörlük seminerinde 1. Kademe antrenörlük belgemi aldım.

Yakup Şahinin “ Yılan “ lakabı nereden geliyor ?

CEVAP : MMA sporundaki en önemli etaplardan birisi de yer oyunudur. Bjj (Brazilian Jiu-jitsu) yer oyunlarının en iyi uygulandığı bir spor dalıdır ve ben de bu kısımda tıpkı bir yılan gibi yavaş ve rakibi sindire sindire hareket etmeyi severim. 13 Temmuz 2019 da Kıbrıs’ta gerçekleşen ve benim de katılım sağladığım dostluk müsabakasından sonra yılan lakabım ortaya çıktı.

Vendetta Fight Night hazırlıkları nasıl gidiyor ?

CEVAP : Aslında bu benim hazırlanmış olduğum ilk profesyonel müsabaka değil. Pandemi şartlarından dolayı öncesinden hazırlığında olduğum organizasyonlar iptal edildiği için uzun bir süredir hazırlıklarımı sürdürüyorum ve formumun en iyi olduğu dönemde olduğumu açıkça belirtebilirim.

Türkiye MMA camiasının heyecanla beklediği bir karşılaşmaya çıkıyorsun. Bu konuda söylemek istediklerin nelerdir ?

CEVAP: Bu karşılaşma benim için büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. İlk profesyonel kariyerimin başlangıcını Avrupa’nın en iyi ve kaliteli organizasyonlarından biri olan Vendetta Fight Night organizasyonunda olması beni çok iyi motive ediyor. 2019 yılında bilet alıp tirübünden maçlarını izlediğim organizasyonda ringe çıkıp mücadele edecek olmam beni gururlandırıyor.

Kafesin içerisine girdiğinde neler hissediyorsun ?

CEVAP: Benim bu spora başlamamdan en büyük sebeplerden biri octagonda kendimi güvende ve evimde gibi hissetmemdir. SENJUTSU Dojoda bu spora başladığım ilk günden beri octagona olan tutkum hiç bir zaman azalmamıştır. Bu hissiyatı sadece o octagona girip mücadele edebilirseniz anlayabilirsiniz.

Zevkli bir antrenman geçirmek istiyorsun. Grappling antrenmanlarını mı yoksa Striking antrenmanlarını tercih edersin ? Hangisi seni daha çok mutlu eder ?

CEVAP: Yapmış olduğumuz branşı diğer spor dallarından ayıran en büyük özellik striking ve grappling kısmının bir bütün olmasıdır. Bu nedenle iki etabın da birleştiği antrenmanları severim. Bana daha yatkın olanı söylemem gerekirse sanırım striking kısmı beni daha çok mutlu eder.

Her MMA Sporcusu gibi ileriye dönük hayallerin var mı ? Ufc , Bellator veya ONE gibi organizasyonlarda dövüşmeyi hayal ediyor musun ?

CEVAP: Tabiki var. Benim ilk hedefim Türkiye’deki başlangıcımı iyi bir şekilde yapıp yurt dışında uluslararası arenalarda mücadele etmek.

Yakup Şahin Kıbrısı seviyor mu ? Kıbrıs adasını ve Kıbrıs İnsanını nasıl buluyorsun ?

CEVAP: Kıbrıs adası gerek insanları gerek se taşı toprağıyla çok sevdiğim ve orada bulunduğum sürede huzurlu hissettiğim bir yer. Zaman zaman seminerler , kamplar ve müsabakalara katılım sağladığım dönemlerde tanışmış olduğum kişiler bizi her seferinde çok sıcakkanlı ve misafirperver şekilde ağırladılar. Yakın tarihlerde tekrar bir kamp yapmayı çok isterim.

Türkiyede seni izleyen ve MMA Sporuna katılmak isteyen gençlere neler önerirsin?

CEVAP: Antrenmanları her zaman ciddiye almalılar ve her an müsabakaya çıkacakmış gibi hazır durumda olmalılar. Bol bol sparring yapmalılar ve küçük büyük ayırt etmeden MMA FEDERASYONUNUN bünyesinde düzenlenmiş olan bütün müsabakalara katılım sağlamaya özen göstermeliler. En büyük gelişmeyi müsabakalara katılıp var olan eksiklerini görerek sağlayabilirler.

Ailene arkadaşlarına ve seni destekleyen Türkiye Halkına neler söylemek istersin ?

CEVAP: Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. İnsanların bu güzel düşünceleri beni her zaman motive ediyor. Antrenmanlarımda yanımda olan Cumhur SOLAK hocama ve menajerim İlhan YALINA , beni bu zorlu süreçte yalnız bırakmayan antrenman partnerim Berra MİRASYEDİ’ye , beni her zaman destekleyen ve bana inanan kız arkadaşım Hülya ÇAM’a , mental olarak hazırlanmamı sağlayan Sami TÜRKERAY hocama ve SENJUTSU Dojo ailesine , bu işe başladığımdan beri benden desteğini esirgemeyen abim Burak ŞAHİNE çok teşekkür ederim.

Türkiye MMA ve Dövüş Dünyasının yakından tanıdığı profesyonel dövüşcü Yakup Şahin ile olan röpörtajımızın sonuna geldik. Bizleri kırmayıp röpörtaj verdiği için Yakup Şahin’e teşekkür ederiz. Vendetta Fight Night mücadelesinde Yakup Şahin‘e başarılar dileriz.

Youtube Yakup Şahin Videoları :

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir