Vegan ve Vejetaryen

Vejetaryen bir çeşit beslenme çeşidine verilen isimdir. Günümüzde birçok insan bu tür beslenme biçimine uymaktadır. Vejetaryenler hayvanların öldürülmesine karşı olduklarından dolayı hiçbir hayvanın etini yemeyen ve reddeden insanlardır. Bununla beraber hayvan etinin tadını sevmeyen insanlara da vejetaryen denmektedir. Vejetaryenler bu düşünceleri ile hayvanları koruduklarını düşünmektedirler. Çünkü onlara göre ne kadar az et tüketilirse o kadar az hayvan kurban edilecektir. Aslında bu düşünceleri temelde doğrudur.

Vejetaryenler kendi aralarında üçe ayrılırlar. Bunlardan ilki ovo vejetaryenlerdir. Ovo vejetaryenler yumurtanın dışında hiçbir hayvansal ürünü tüketmeyen insanlardır. İkinci bir vejetaryen çeşidi ise lakto vejetaryenlerdir. Lakto vejetaryenler ise hayvansal gıda bakımından sadece süt ve süt ürünlerini tüketirler. Son olarak da çoğunluk grubu adı da verilen lakto ovo vejetaryenler vardır bu çeşit insanlar ise hem yumurta hem de süt ve süt ürünlerini tüketirler.

Vegan, veganlar ise vejetaryenlerden farklı olarak tamamen katı kurallara sahip bir beslenme çeşidini savunan insanlardır. Kesinlikle et tüketmezler. Ayrıca hayvanlar kullanılarak yapılan giysi, ilaç, makyaj ürünleri gibi hiçbir ürünü tüketmezler. Hiçbir hayvanın öldürülmesine müsaade etmeyen insanlardır. Bu sebeple de ne bir hayvan eti ne de hayvanlardan elde edilen herhangi bir besini tüketirler. Veganların bir diğer özelliği ise kökü olan sebze ya da meyveleri tüketmemeleridir. Örneğin havucu tüketmezler çünkü havucun koparılması onlar için bir cinayettir. Veganlık aslında bir beslenme alışkanlığından farklı olarak bir yaşam biçimidir.

Şimdi bu bilgiler ile beraber vegan ve vejetaryen arasındaki farklara bakalım. Vejetaryenler ile veganlara baktığımızda aslında iki düşünce biçiminin de birbirine yakın olduğunu görebiliriz. Her iki düşüncede de hayvanlar merkez noktaya alınmış ve hayvanların korunmasına çalışılmıştır. Arasındaki farklara bakacak olursak eğer veganların bu koruma konusunda çok daha üstte olduklarını görebiliriz. Vejetaryenliğin bir beslenme çeşidi ya da türü olmasına karşın veganlığın bir yaşam biçimi olması gayet açıktır. Veganlık daha sıkı kurallara hitap eden bir beslenme daha doğrusu hayat biçimi iken vejetaryenlik hayvan hayatını koruyarak beslenmeyi destekleyen bir yeme çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir