Vegan Nedir?

Vegan Nedir?

Vegan bir beslenme biçimidir. Vegan beslenmenin amacı sağlıklı yaşamak ve sağlıklı kilo vermektir. Veganlar bu şekilde beslenerek hastalıklardan uzak kaldıklarını savunan bir topluluktur. Topluluktan da öte aslında veganlık bir düşünce biçimidir. Veganlar hayvansal ürünleri yemekten kaçınan insanlardır. Bu beslenme şekli günümüzdeki fabrikalaşmanın etkisi ile hayvansal ürünlerin kalitesinden şüphe duyduklarını ifade edenlerin oluşturduğu bir düşüncedir. Dünyada bu düşüncenin etkisi ile birçok kişi vegan beslenmeye dikkat etmişlerdir.

Vegan beslenme diyetlerini daha ileriye taşıyarak tüm hayvansal gıdaları menülerinden kaldırıp sadece bitkisel ürünler ile beslenen insanların kullanmış olduğu bir beslenme çeşididir. Vegan beslenmenin en önemli özelliği sadece et yemekten öte hayvanların oluşturmuş olduğu yumurta, süt ve süt ürünlerini de yemeyi reddederler. Vegan beslenme düşüncesinin üç çeşidi vardır.

Vegan

Veganbeslenmenin en ciddi dalıdır. Veganlar dünya üzerinde bulunan bütün hayvansal ürünleri yemeyi reddeden insanlardır. Sadece et ürünleri değil hayvanlar aracılığı ile bizlere sunulmuş olan yumurta, süt ve süt ürünlerini de yemezler.

Pesketaryen

Bu beslenme şekli ise kümes hayvanları, kırmızı et ve sığır eti hariç beslenmeyi doğru bulan düşünce biçimidir. Bunların dışında balık, süt ürünleri ve yumurtayı tüketirler.

Çiğ Vegan

Bu çiğ gıda diyeti ise 40C veya 115F üzerinde ısıtılmış olan gıdalardan oluşan bir diyet çeşididir.

Vegan Diyeti

Vegan diyeti, hayvansal ve hayvanlardan türeyen yiyecekleri reddeden bir diyet türüdür. Meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet türüdür. Her vegan öğününde sebze ve meyveler kesinlikle bulundurulması gerekir. Şimdi sizlere kısa bir vegan diyeti örneği verelim.

Kahvaltı: Yulaf ezmesi, fındık, tohumlar ve Hindistan cevizi sütü.

Öğle Yemeği: Pirinç veya bulgur pilavı, organik sebzelerden oluşan bir salata ve baklagiller.

Akşam Yemeği: Baklagiller, tatlı patates, tahıl vb. gibi sebzelerden oluşan yemekler.

İşte vegan diyetinin küçük bir örneğini verdik. Bu diyeti kullanan kişilerin daha sağlıklı kilo verdikleri bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre de doğrulanmıştır. Eğer sizlerde daha sağlıklı kilo vermek veya daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız vegan diyetini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir