Steroid Doping Gerçekten Gerekli Midir?

Doping bir hayvana veya insana bedensel özelliklerini değiştirmek amacı ile uyarıcı ilaç vermektedir. Çağımızdan en çok kullanım alanı açısından bakıldığı zaman bir spor yarışmasında sporcuya vücuda güç vermek amacı ile müsabakadan önce verilen güçlendirici, tetikleyici ilacın verilmesidir.

Doping Çeşitleri Nelerdir?

Eritropoietin (EPO) : Vücuda verilen ilaç sayesinde alyuvarlar daha fazla oksijen taşımaya başlar. Bu şekilde sporcunun dayanıklılığı artmaktadır.

Kan Dopingi: İki farklı türü bulunmaktadır. Otolog sporcunun kendi kanı soğutulur daha sonra tekrar vücuda verilir. Holog ise aynı kan grubundan başka bir kişinin kanı enjekte edilir. Fazladan kırmızı kan hücreleri kaslara daha fazla oksijen taşımaktadır. Bu şekilde sporcunun performansı artmaktadır.

İnsan Büyüme Hormonu: Doğal olarak vücut tarafından üretilen somatotrapin hormonu karaciğer ve kas dokularının uyararak büyüme sağlar. Buda sportif performansın artmasına neden olacaktır.

Anabolik Steroidler: Temel Erkeklik Hormonu olan testosteron hormonunun etkilerini gösteren doping olarak bilinmektedir. Özellikle kaslara güç, dayanıklılık verir. Büyüme sağlar.

Diüretikler: Furasemid, Bendroflumethiazide veya Metolazone gibi ilaçlar vücudun kilo kaybetmesini sağlamaktadır. Bu şekilde sporcular daha düşük kategorilere inebilirler. Boks ve güreş ile ilgilenen sporcular daha fazla bilmektedirler.

Günümüzde toplum içerisinde en çok bilinen hormon Steroid hormonudur. Bu hormon gençler arasında da yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen gençler arasında daha çok kullanılmaktadır.

Anabolik steroidler dünyada birçok ülkede kullanımım reçeteye bağlanmıştır. Türkiye de bu sınıfta yer almaktadır. Ancak el altından temini hiçte zor değildir. İnternet üzerinden çok fazla yasal olmayan satışı yapılmaktadır.

Bu hormon kullanmaya başlandığı zaman üç ay boyunca alınması gerekmektedir. Üç ay sonunun da üç aylık bir boşluk bırakılması gerekmektedir. Ancak sporcular kullandığı dönemlerde kas büyümelerinin o kadar hızlı olduğunu görünce bırakmak istemezler. İşte o durumlarda da esas yıkım etkisi başlamaktadır. Ancak sporcu bunu görmezden gelir.

Bu ilaçlar bir süre sonra bırakılamaz hale gelir ve alışkanlık olur ve bağımlılık haline gelir.
Sürekli ancak aralıklarla kullananlarda da bir süre sonra psikolojik bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

Erkeklerde Ne Gibi Olumsuzluklar Ortaya Çıkar?

Sperm üretiminde azalma
Doğal testeron düzeyinde azalma
Ani sinir patlaması
Ruhsal Dalgalanmalar
Depresyon
Motivasyonel Enerji
Agresiflik

Kadınlarda Ne Gibi Olumsuzluklar Ortaya Çıkar?

Vücut kıllarında artma
Erkeklerdekine benzeyen saç dökülmeleri
Ses kalınlaşması
Ruhsal Dalgalanmalar
Ani sinir patlaması
Depresyon
Libido artışı
Motivasyonel enerji
Agresiflik

Steroid Ne İçin Kullanılır?

Doktor kontrolünde bir takım rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Büyüme sorunu olan gençlerde büyümenin normal seyrine girdiği görülmektedir. Testeron eksikliği olan yaşlılarda kesinlikle faydalı olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Ancak steroid alımı için sihirli kelime doktor kontrolünde alınmasıdır. Hem erkek hem bayan hastalarda fayda sağlamaktadır.

Sporcular İçin Gerçekten Gerekli midir?

Sporcular bu hormonu kullanmaya başladığı zaman uzun vadede zarar göreceği bir gerçektir. Artık bu durum tıbbi olarak kesin kanıtlanmıştır. İnsan sağlığı olarak bakıldığı zaman hiçbir sportif başarı insan sağlığından daha değerli değildir. Sportif başarıyı düzenli antrenman, beslenme ve doğru antrenör ile elde edebilirsiniz. Hiçbir sporcunun erişemeyeceği bir hedef yoktur ki gerçek anlamda konsantre olsun.

Konu beyaz perdeye bile birçok kez konu olmuştur. Hormon alımı ile sportif başarı ve ondan sonraki çöküntülerin işlendiği birçok film bulunmaktadır. Burada işlenmek istenen konu çöküntünün sonunda yaşananlar tüm sportif başarıyı silip atmaktadır. Hayran kitlesi bir anda yok olmaktadır. Hatta bu başarının kişisel başarı olmadığı için o sporcuya olan sevgi nefrete bile dönüşebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir