Diyette Chia Nasıl Kullanılır?

Chia Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Öncelikle chia tohumu tanımlamak gerekirse, chianın çörek otuna benzeyen siyah ve gri kabuklu bir baharat olduğu söylenebilir. Chia tohumları rahat kullanımı ve içeriğindeki besin değerleri sebebiyle tercih edilen bir diyet ürünü oluyor. İçinde çeşitli mineralleri kalsiyumu ve omega 3’ü barındırıyor. İçeriğindeki kalsiyum miktarının süttekinden fazla olduğu da bilinmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği ile detoks etkisi sağlamaktadır.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Chia tohumunun en yaygın kullanıldığı form chialı omlettir. Sabahları omletinize katacağınız bir tatlı kaşığı chia tohumu sizi uzun süre tok tutabilir. Aynı zamanda chialı pudingler de tercih edilmektedir. Sütün içine meyveler veya kakao ile birlikte koyduğumuz chia tohumları unsuz ve nişastasız puding yapma fırsatı sunabilir. Burada önemli nokta chiaları süte veya suya 3-4 saat önceden koyup şişmelerini sağlayarak chiaların su çekme özelliğini kullanmaktır. Salatalara ekleyerek ve haşlanmış yumurta üzerine serperek kullanmanız da bir diğer seçenektir.

Ne kadar tüketilmelidir?

Bir çorba kaşığı chia tohumu 49 kaloridir. Chia tohumlarını günde iki yemek kaşığı tüketmek yeterli olacaktır. İçeriğindeki yüksek lif oranı kabızlık sorunlarının önüne geçerek sindirime de yardımcı olur.

Kullanım önerileri

Chiaları bir yiyecekle birlikte tüketmek damak zevkinize uymuyor ise bir gece önceden suda bekleterek şişirdiğiniz chiaları sabah içebilirsiniz. Bu da gün boyu tok kalmamızı ve sabah yeterli enerjiyi almış olmanızı sağlayacaktır.

Chia nereden bulabilirsiniz?

Chia tohumları artık hemen her yerde bulunmakta. Büyük marketlerde çok uygun fiyatlarda temin edebilirsiniz. Aynı zamanda güvendiğiniz aktarlardan da açık şekilde istediğiniz miktarda alabilirsiniz.

Neden chia tohumları tercih ediliyor?

Her yıl piyasada birçok zayıflama ürünü pazarlanıyor. Ve listeye sürekli bir yenisi ekleniyor. Ancak chia tohumunu silinip giden zayıflama ürünlerinden ayıran özellikleri sadece bir tohum olması, yan etki göstermemesi, piyasaya tek bir firma tarafından sürülmeden aktarlarda bile karşımıza çıkması, zengin içeriği ve kolay kullanımıdır. Diyet yaparken chia tohumlarını günlük yemek listelerine dahil eden kişilerin açlığı kontrol altına aldıkları, kahvaltıda tüketenlerin uzun süre tok kalarak erken saatlerde enerji düşmesine uğramadıkları gözlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir