Arnold Schwarzenegger Antrenman Programı

Arnold Schwarzenegger vücudu için gereken antrenman programı oldukça zordu. Arnold’un her şeyden önce sıradan olmamak ve herkesten farklı bir vücuda sahip olmak istediği bilinmektedir. Arnold Schwarzenegger vücut geliştirme antrenman ve beslenme programı sıkı bir şekilde takip edilmek zorundadır. Arnold’un yaşamı tamamıyla egzersiz odaklı bir hayattı. Egzersizleri çok fazla antrenman ve set sayısını kapsardı ve saatlerini alırdı. İşte yazımızda Arnold Schwargenegger antrenman programı.

Göğüs Antrenmanları ve Sırt Antrenmanları

Göğüs egzersizlerinde Arnold çok büyük gelişme göstermek için çok yüksek ağırlıkları tercih etmektedir. Tekrarı azaltıp ve ağırlıkları arttırmıştır. Buna ek olarak egzersizlerinde sürekli şekilde dumbell’i veya barbell’i kullanıp straight-arm pullovers kullandığını görüyoruz. Bunun göğüs kafesini genişletmesi konusunda söylentiler olmasına rağmen bu asla kanıtlanmamıştır.


Arnold ayrıca yarışmalardan önce egzersizinin yoğunluğunu sırt antrenmanını ve göğüs antrenmanını birleştirip uygulamıştır.


Arnold sırttaki tüm bölgeleri çalıştırarak tüm sırttaki kasları çalıştırmak için çaba sarf etmiştir. Ayrıca antrenmanı deadlift hareketlerini bitirerek uygulamıştır. Sırt egzersizleri ardından Arnold, bir ya da iki kolu sabitçe bir nesneye tamamıyla uzatıp sırttaki kasları esnetme hareketi yapmıştır.

Omuz Antrenmanları ve Bacak Antrenmanları

Arnold omuz antrenmanlarında barbellin kullanımını en az seviyeye indiriyordu. Yapılan bütün bench ve incline preslerde deltoidi çalıştırmanın yeterli olduğunu biliyordu.

Bacak Antrenmanları, Triceps Antrenmanları ve Biceps Antrenmanları

Arnold antrenman programı süresinde genelde bacak antrenmanlarını iki bölüme ayırmaktadır. 3 Egzersiz sabah yapılmış 2 egzersiz akşam vakti yaparak en üst düzey verimi elde etmeye çalışmıştır. Dinlenmedeki süreleri de kısa tutmaktadır. Bunun bütün antrenman süresince en üst düzeyde kan pompalamayı sağladığı ve yanma etkisini oluşturduğu bilinir.


Arnold kolunun büyüklüğünü arttırabilmek için kilo alınması gerektiğini biliyordu. Kollar için 3 cm eklenmesi amacıyla 4-5 kilo alınmasının gerekliliğini tahmin etmekteydi. Bu amaçla kol hareketlerini yaparken normal diyetin ve kalori alımına ek 1500 kadar daha fazla kalori alınmasını gerekli görüyordu. Arnold’un kariyerinde çoğunlukla haftalık 2 ya da 3 gün yüksek yoğunluklu kol antrenmanları yaptığını biliyoruz.


Arnold yüksek ağırlıkla çalışmanın doğru bir yol olduğunu düşünüyordu. Biceps antrenmanlarında fazla ağırlıklarla çalışırken bunun yanında tam gelişime ulaşma amaçlı rutinde dunmbbell curl egzersizlerini de ekliyordu.

Please follow and like us:

1, “Arnold Schwarzenegger Antrenman Programı” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir